€400.00 *
Prices incl. VAT plus shipping costs
Ready to ship today,
Delivery time appr. 1 - 3 workdays
- Einfache und schnelle Montage
- Robust und pflegeleicht
- Rutschfestes Material
- Order number: 00PB
- EAN 4260536840280
Item Stainless steel parallel bars - for wall mounting and floor installation... more
Product information "Stainless Steel Parallel Bars"
| Item | Stainless steel parallel bars - for wall mounting and floor installation |
| Description | |
| Distance between dip bars | Freely selectable |
| Grip height when standing | 100 cm |
| Grippable length on the dip bar | Maximum 135 cm |
| Grip variations | Total of three (from above for standard dips, from below for 45° pull-ups, from above for 45° push-ups) |
| Possible dips | Standard dips (wide and narrow) in neutral grip |
| Possible pull-ups | 45° pull-ups (sideways, lying) in overhand and underhand grip |
| Possible push-ups | 45° push-ups (sideways, standing) in overhand grip |
| Difficulty of exercises | Very difficult to easy (depending on the position relative to and distance between the dip bars) |
| Stability | Very stable to unstable, depending on the position relative to and distance between the dip bars |
| Maintenance | Absolutely maintenance-free and wear-free |
| Construction | Extremely stable, massive, fully welded construction made of stainless steel |
| Load capacity | Up to 400 kg (200 kg per dip bar) |
| Technical data | |
| Material | Stainless steel (DIN 1.4301) |
| Height of the dip bars | 100 cm |
| Width of the dip bars/feet | 15 cm with 4 holes each (10.5 mm) |
| Length of the dip bars | 150 cm |
| Surface | Brushed |
| Tube | Ø 50 mm, wall thickness t=2 mm, ends closed with mounting plates |
| Feet | With mounting plates for screwing to the wall and floor |
| General information | |
| Condition | New |
| Manufacturer | klimmzugstangen.de |
| Made in | Germany |
| Warranty | 10 years on welds |
| Installation | Suitable only for installation on a stable, horizontal surface |
| Mounting material | Optional, not included in standard delivery |
| Blog posts | Current information about dip bars |
Related links to "Stainless Steel Parallel Bars"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Stainless Steel Parallel Bars"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Viewed