Prices incl. VAT plus shipping costs
Ready to ship today,
Delivery time appr. 1 - 3 workdays
- Einfache und schnelle Montage
- Robust und pflegeleicht
- Rutschfestes Material
- Order number: UATR
| Item | Ball-bearing stainless steel forearm trainer UT - for wall mounting |
| Description | |
| Functional description | The forearm trainer UT is the ultimate training device for the forearms. The tube is knurled and equipped with ball bearings. The guided sled effectively prevents the weights from swinging. During training, exclusively the forearms are targeted. The entire shoulder and back musculature remains completely unloaded. The intensity and duration of the exercises can be continuously increased, unlike with traditional wrist rollers where the training weight must be held and rolled up with fully extended arms. This forearm trainer has been reinforced for a maximum load of 60 kg, maintaining accustomed premium quality and engineered for an exceptionally long lifespan. |
| Technical data | |
| Material | Stainless steel (DIN 1.4301) |
| Surface | Brushed |
| Grip length | 48 cm, knurled on both sides for 19 cm |
| Distance from the wall | 27 cm (total length of the tube holders), clear distance between tube and wall 23 cm |
| Total height / width | 120 cm / 50 cm |
| Tube and bearings | Ø 30 mm, wall thickness t=3 mm. The tube is mounted on two deep groove ball bearings (industry standard) and can be rotated very easily and comfortably. |
| Pull cable | Polyester, color red, rope Ø 4 mm and length 1.15 m |
| Grip holder / base frame | Base frame 50 cm wide, 5 cm high, t=6 mm with 5 drill holes, each Ø 10.5 mm |
| Guide rail | Length 117 cm |
| Sliding sled / weight holder | Length 150 mm, wall thickness t=2 mm, width 250 mm, wall thickness t=2 mm |
| Weight plate holders | 2 pieces, each 12.5 cm long, Ø 30 mm, wall thickness t=2 mm, welded centrally to the sliding sled, ends are closed with aesthetic plugs |
| Spring | 100 mm for safely lowering the weights |
| Weight | 6.7 kg |
| General information | |
| Condition | New |
| Made in | Germany |
| Warranty | 10 years on welds |
| Construction | Dismountable, extremely stable construction made of stainless steel |
| Maintenance | Absolutely maintenance-free and wear-free |
| Load capacity | Up to 60 kg |
| Assembly instructions & data sheet | Available as PDF for download [coming soon] |
| Mounting material | Optional, not included in standard delivery |
| Installation | Suitable exclusively for anchoring to a load-bearing wall |