€35.00 *
Prices incl. VAT plus shipping costs
Ready to ship today,
Delivery time appr. 1 - 3 workdays
- Einfache und schnelle Montage
- Robust und pflegeleicht
- Rutschfestes Material
- Order number: 000NGP
- EAN 4260536840334
Item Stainless steel Neuro Grips (1 pair) - ideal for on-the-go training.... more
Product information "Stainless Steel Neuro Grips (1 Pair)"
| Item | Stainless steel Neuro Grips (1 pair) - ideal for on-the-go training. |
| Description | |
| Intended use | These Neuro Grips are designed for performing highly demanding, joint-friendly push-ups. This equipment is intended exclusively for advanced athletes. The grips are highly suitable for all variations of push-ups. The main challenge lies in maintaining balance in the wrists. This specific exercise engages multiple muscle groups simultaneously, making training with Neuro Grips exceptionally effective and intense. |
| Technical data | |
| Manufacturer | klimmzugstangen.de |
| Material | Stainless steel (DIN 1.4301) |
| Surface | Brushed |
| Dimensions | approx. 13 x 13.5 x 4 cm |
| Tube | Diameter 40 mm, wall thickness 2 mm, openings are closed |
| Feet | Designed as a pin with a rounded head |
| Weight | 0.5 kg |
| General information | |
| Condition | New |
| Warranty | 10 years on welds |
| Construction Maintenance | Extremely stable, fully welded construction made of stainless steel Absolutely maintenance-free and wear-free |
Related links to "Stainless Steel Neuro Grips (1 Pair)"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Stainless Steel Neuro Grips (1 Pair)"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Viewed