Prices incl. VAT plus shipping costs
Ready to ship today,
Delivery time appr. 1 - 3 workdays
- Einfache und schnelle Montage
- Robust und pflegeleicht
- Rutschfestes Material
- Order number: 00DPUG
The Diamond Push-Up Bar is a very special kind of push-up grip.
It is specifically designed to protect the joints during this highly effective exercise.
A diamond push-up is essentially a close-grip push-up. Just like standard push-ups, regular execution trains the muscles required to stabilize the core, including the chest, abdominal, back, gluteal, and leg muscles.
The level of difficulty is relatively high, as most of the power must be generated by the triceps and deltoid muscles, whereas in standard push-ups, a larger portion of the load is carried by the chest muscles.
To prevent muscular imbalances, an equal integration of close-grip and standard push-ups into the training routine is highly recommended.
| Item | The best push-up bars in the world, naturally made of stainless steel (1 pair) |
| Description | |
| Intended use | These push-up bars are designed for performing particularly joint-friendly push-ups. They are highly suitable for all variations of push-ups. Furthermore, the push-up is a natural movement that engages multiple muscle groups simultaneously, making training with push-up bars even more intense and balanced. |
| Technical data | |
| Manufacturer | klimmzugstangen.de |
| Material | Stainless steel (DIN 1.4301), rubber |
| Surface | Brushed |
| Dimensions | approx. 22 x 22 x 13 cm |
| Tube | Diameter 30 mm, wall thickness 2 mm, openings are closed |
| Feet | With non-slip silicone bumpers |
| Weight | 2.5 kg |
| General information | |
| Condition | New |
| Warranty | 10 years |
| Construction | Bent tube |