€1,436.00 *
Prices incl. VAT plus shipping costs
Ready to ship today,
Delivery time appr. 1 - 3 workdays
- Einfache und schnelle Montage
- Robust und pflegeleicht
- Rutschfestes Material
- Order number: 00ODB503
- EAN 4260536840303
Item Stainless steel dip bars - for embedding in concrete outdoors Description... more
Product information "Premium Outdoor Stainless Steel Dip Bars"
| Item | Stainless steel dip bars - for embedding in concrete outdoors |
| Description | |
| Distance between dip bars | Freely selectable (50-55 cm recommended) |
| Grip height while standing | 100 - 130 cm |
| Grippable length on the dip bar | Maximum 290 cm |
| Grip variations | A total of three (from above for normal dips, from below for 45° pull-ups, from above for 45° push-ups) |
| Possible dips | Normal dips (wide and narrow) using a neutral grip |
| Possible pull-ups | 45° pull-ups / inverted rows (hanging sideways with the back towards the ground) in overhand and underhand grip |
| Possible push-ups | 45° push-ups (inclined, standing) in overhand grip |
| Exercise difficulty | Very difficult to easy (depending on body position and distance to the dip bar) |
| Stability | Extremely stable due to anchoring in the concrete foundation |
| Maintenance | Completely maintenance-free and wear-free |
| Construction | Solid construction made of stainless steel |
| Maximum load | Up to 400 kg (200 kg per dip bar) |
| Technical specifications | |
| Material | Stainless steel (DIN 1.4301) |
| Surface | Brushed finish |
| Height of the dip bars | 100 cm when embedding the posts 60 cm deep into the ground |
| Length of the dip bars | 320 cm |
| Tube | Ø 50 mm, wall thickness t=3 mm |
| Feet | Anchored in the foundation |
| General information | |
| Condition | New |
| Manufacturer | klimmzugstangen.de |
| Made in | Germany |
| Warranty | 10 years on welds |
| Installation | Only suitable for outdoor installation |
| Mounting instruction | The embedding of the bars in the ground should be at least 400 mm deep. |
| Blog posts | Current information regarding dip bars |
Related links to "Premium Outdoor Stainless Steel Dip Bars"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Premium Outdoor Stainless Steel Dip Bars"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Viewed