€8.00 *
Prices incl. VAT plus shipping costs
Ready to ship today,
Delivery time appr. 1 - 3 workdays
- Einfache und schnelle Montage
- Robust und pflegeleicht
- Rutschfestes Material
- Order number: SW10008
Item Round sling 60 cm, 16 mm wide Technical data ... more
Product information "Polyamide Round Sling - 60 cm Length, 16 mm Width"
| Item | Round sling 60 cm, 16 mm wide |
| Technical data | |
| Manufacturer | singing rock |
| Width | 16 mm |
| Breaking strength | 22 kN |
| Length | 60 cm |
| Material | Polyamide |
| Color | White, black edge. Color and appearance may vary. |
| General information | |
| Condition | New |
| Important notes | The polyamide sling offers highly versatile applications. It consists of a securely sewn webbing that can easily be connected to a tube or other technical equipment (e.g., a carabiner). The sling can also be attached directly to an accessory cord or rope utilizing a Prusik knot. |
| Standards | CE, EN 566 |
Related links to "Polyamide Round Sling - 60 cm Length, 16 mm Width"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Polyamide Round Sling - 60 cm Length, 16 mm Width"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Viewed