€9.00 *
Prices incl. VAT plus shipping costs
Ready to ship today,
Delivery time appr. 1 - 3 workdays
- Einfache und schnelle Montage
- Robust und pflegeleicht
- Rutschfestes Material
- Order number: SW10007
Item Wire gate carabiner Technical data Manufacturer... more
Product information "Aluminum Wire Gate Carabiner"
| Item | Wire gate carabiner |
| Technical data | |
| Manufacturer | singing rock |
| Material | Aluminum, anodized, color may vary |
| Height, width, depth | 92 mm, max. 56 mm, max. 12 mm |
| Gate opening | Ø 19 mm |
| Breaking load | Open 8 kN, closed 25 kN, cross-loaded 7 kN |
| Weight | 0.050 kg |
| General information | |
| Condition | New |
| Description | A simple and highly stable wire gate carabiner designed for the fast and secure connection of ropes and other elements. Features: ergonomic design, hot-forged construction, forged lettering, extremely lightweight, and equipped with a resilient spring-loaded snap closure. |
| Standards | CE 1015, EN 12275 |
Related links to "Aluminum Wire Gate Carabiner"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Aluminum Wire Gate Carabiner"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Viewed