Prices incl. VAT plus shipping costs
Ready to ship today,
Delivery time appr. 1 - 3 workdays
- Einfache und schnelle Montage
- Robust und pflegeleicht
- Rutschfestes Material
- Order number: RSG-S
- EAN 4260536840587
| Item | rapideSling S - basic set |
| Technical data | |
| Anchoring | Single anchor system |
| Suspension | Wire gate carabiner or round sling |
| Round sling | 60 cm long, 16 mm wide (color may vary) |
| Carabiner | Aluminum, anodized, approx. 90 mm high and 55 mm wide (color may vary) |
| Rope material | Polyester, color black, main rope Ø 8 mm and length 3 m; auxiliary ropes Ø 5 mm and length 1.5 m |
| Handles | Stainless steel, Ø 30 mm, 13 cm long, rounded ends (R=1.25) |
| Usable length | 40 - 150 cm, adjustable |
| General information | |
| Condition | New |
| Construction | Rope system |
| Description | The rapideSling S is attached to only a single fixed point. The redirection via the pulley enables many exercises that are simply not possible with a dual anchor system. The positioning of the handles can be adjusted very easily to individual body sizes and specific training requirements. The handles are made of stainless steel and consistently ensure a comfortable and highly secure grip. The rapideSling S supports a load capacity of up to 300 kg (150 kg per rope), making it perfectly suited even for exercises that require free suspension in the air. |
| Construction | Rope system |
| Scope of delivery |
|
| Important note | The rapideSling S is delivered unassembled. For instructions on assembling the individual components, please refer to the assembly instructions or the corresponding blog post. |
| Load capacity | Up to 300 kg or 150 kg per rope |
| Weight | 1.1 kg |