€40.00 *
Prices incl. VAT plus shipping costs
Ready to ship today,
Delivery time appr. 1 - 3 workdays
- Einfache und schnelle Montage
- Robust und pflegeleicht
- Rutschfestes Material
- Order number: 0WHMB
Item Stainless steel wall mount for medicine balls Technical specifications... more
Product information "Stainless Steel Wall Mount for Medicine Balls"
| Item | Stainless steel wall mount for medicine balls |
| Technical specifications | |
| Manufacturer | klimmzugstangen.de |
| Material | Stainless steel (DIN 1.4301) |
| Surface | Ground / brushed |
| Plate | 100 x 150 mm, t = 8 mm |
| Ball support | Ø 180 mm for balls from Ø 210 mm to Ø 350 mm |
| Mounting | 4 drill holes per plate, Ø 6.5 mm, countersink according to DIN 74 for countersunk screws DIN 7982 ISO 7050 |
| Weight | 2.5 kg |
| General information | |
| Condition | New |
| Description | This practical stainless steel holder ensures organization and clarity for fitness equipment in commercial gyms or home gyms. The mount was specifically designed for the secure storage of medicine balls. It is compatible with all commercially available slam balls and weight balls with a maximum weight of 20 kg. The support ring is dimensioned to perfectly accommodate medicine balls with a diameter ranging from Ø 210 mm to Ø 350 mm. If weight balls with a diameter exceeding 350 mm are to be stored, custom adjustments can be provided upon request. The maximum load capacity is 50 kg. |
| Construction | Fully welded |
| Warranty | 10 years on welds |
| Load capacity | up to 50 kg |
| Mounting hardware | Not included in the scope of delivery |
| Shipping weight | 1.5 kg |
Related links to "Stainless Steel Wall Mount for Medicine Balls"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Stainless Steel Wall Mount for Medicine Balls"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Viewed