€80.00 *
Prices incl. VAT plus shipping costs
Ready to ship today,
Delivery time appr. 1 - 3 workdays
- Einfache und schnelle Montage
- Robust und pflegeleicht
- Rutschfestes Material
- Order number: 00WHG
Item Stainless steel wall mount for power tubes, jump ropes, and resistance bands... more
Product information "Stainless Steel Wall Mount for Resistance Bands & Power Tubes"
| Item | Stainless steel wall mount for power tubes, jump ropes, and resistance bands |
| Technical specifications | |
| Manufacturer | klimmzugstangen.de |
| Material | Stainless steel (DIN 1.4301) |
| Surface | Ground / brushed |
| Plate | 350 x 80 mm, t = 5 mm |
| Hooks | 4 pieces, Ø 10 mm, spacing 100 mm, length 170 mm |
| Mounting | 8 drill holes per plate, Ø 6.5 mm, countersink according to DIN 74 for countersunk screws DIN 7982 ISO 7050 |
| Weight | 2.5 kg |
| General information | |
| Condition | New |
| Description | This practical stainless steel holder ensures organization and clarity for fitness equipment in commercial gyms or home gyms. The mount is designed as a central storage point for all types of fitness and sports bands, resistance bands, power tubes, power bands, and jump ropes. The generously sized hooks easily accommodate up to 20 resistance bands. If the hook spacing or the hooks themselves do not meet specific requirements, custom adjustments can be provided upon request. The maximum load capacity is 50 kg. |
| Construction | Fully welded |
| Warranty | 10 years on welds |
| Load capacity | up to 50 kg |
| Mounting hardware | Not included in the scope of delivery |
| Shipping weight | 3.0 kg |
Related links to "Stainless Steel Wall Mount for Resistance Bands & Power Tubes"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Stainless Steel Wall Mount for Resistance Bands & Power Tubes"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Viewed