€12.00 *
Prices incl. VAT plus shipping costs
Ready to ship today,
Delivery time appr. 1 - 3 workdays
- Einfache und schnelle Montage
- Robust und pflegeleicht
- Rutschfestes Material
- Order number: REP8
Item Accessory cord 3 m / Ø 8 mm - black Technical data ... more
Product information "8 mm Accessory Cord - 3 m Black"
| Item | Accessory cord 3 m / Ø 8 mm - black |
| Technical data | |
| Manufacturer | tendon |
| Rope diameter | 8 mm |
| Weight per meter | 39.8 g/m |
| Minimum breaking load | 1640 daN |
| Color | Black |
| General information | |
| Condition | New |
| Important notes | The accessory cord is exclusively designed for static loading and must therefore not be used to absorb dynamic forces. The accessory cord is strictly to be utilized as a connecting link between two elements. |
| Standards | CE 1019, EN 564 |
Related links to "8 mm Accessory Cord - 3 m Black"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "8 mm Accessory Cord - 3 m Black"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Viewed