€21.00 *
Prices incl. VAT plus shipping costs
Ready to ship today,
Delivery time appr. 1 - 3 workdays
- Einfache und schnelle Montage
- Robust und pflegeleicht
- Rutschfestes Material
- Order number: SW10006
Item Pulley / deflection pulley Technical data ... more
Product information "High-Strength Pulley"
| Item | Pulley / deflection pulley |
| Technical data | |
| Manufacturer | singing rock |
| Material | Lightweight special steel |
| Height, width, depth | 73 mm, max. 44 mm, max. 32 mm |
| Attachment hole | Ø 15 mm |
| Rope diameter | max. 13 mm |
| Breaking load | Suspension 30 kN, per rope end 15 kN |
| Weight | 0.110 kg |
| Bearings | Ball bearings |
| Side plates | Swing-open |
| Color | Black |
| General information | |
| Condition | New |
| Description | A highly practical and compact pulley. The pulley operates quietly and exceptionally smoothly, making it highly suitable for suspension trainers, pulley systems, and other applications requiring a high load capacity of up to 30 kN (or 15 kN per rope end). The pulley is designed to be used with both static and dynamic ropes up to 13 mm in diameter. |
| Standards | CE, EN 12278 |
Related links to "High-Strength Pulley"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "High-Strength Pulley"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Hint!
Viewed