
We work a lot with metal here at klimmzugstangen.de. Welding is our area of expertise. In addition to pull-up bars, dip bars, and other high-quality stainless steel products, we also manufacture industrial products.
From a normal consumer's perspective, our industrial products are mostly "boring". Therefore, they often don't need to be specially put in the "right light", as they are usually highly customized. Things are different with our products like pull-up bars or dip bars. We constantly put them in the "right light". From a technical point of view, however, this is not quite easy, as the full optical effects of stainless steel cannot be entirely captured by a simple picture.
For this reason, here is a short video of our pull-up bar D4, to convey the quality of the pull-up bar a bit better.
We created the video using an AI video generator. In total, it took us seven attempts to create it. In case you are interested: The technical specifications of the pull-up bar D4 can be found further below.
Custom-Made Pull-Up Bars
Please note that we also manufacture custom-made products. If you need a pull-up bar adapted to your specific conditions, please contact us via our contact form – ideally right away with the following information:
-
A few dimensioned pictures.
-
A dimensioned sketch of the desired mounting location.
Technical Specifications of the Pull-Up Bar D4
| Grip options | 6 grip options: 1 x curved ends; 3 x straight section: wide, medium, narrow; 1 x neutral grip narrow, 1 x neutral grip wide |
| Width x Depth x Height | 118 cm x 22.5 cm x 38 cm |
| Maximum grip width | 118 cm |
| Grip diameter | Ø30 mm |
| Distance between wide and narrow parallel grips | 60 cm (wide) / 20 cm (narrow) |
| Length of additional grips | 13 cm |
| Strut width and thickness | 50 mm and 8 mm |
| Mounting plates | Ø150 mm, each with 4 holes, hole circle Ø125 mm |
| Diameter of holes for screws | Ø10 mm |
| Possible exercises | Classic pull-up (4 grip variations): wide/medium/narrow, in overhand, underhand, or neutral grip (= Pull Ups, Chin Ups, Neutral Pull Ups), burpee pull-ups, leg raises, L-sit pull-ups, front lever, back lever, negative pull-ups, neutral pull-ups, slow pull-ups (= SLOMO pull ups), one-arm pull-ups. |
| Weight | 9 kg |
| Material | High-quality stainless steel (DIN 1.4301) |
| Finish | Ground / brushed (240 grit) |
| Load capacity | 500 kg (concrete ceiling) |
| Permissible use | Suitable only for general fitness training, calisthenics, and bodyweight exercises indoors or outdoors (Indoor + Outdoor). |
| Warranty | 20 years |
| Condition | New |
| Manufacturer | klimmzugstangen.de |
| Made in | Germany |
| Scope of delivery | 1 x Pull-up bar D4 (mounting material optional) |
